Son zamanlarda içimde bir enerji bir enerji… Mutluyum, keyifliyim, neşeliyim çok şükür. Şöyle bakıyorum etrafıma, ahh.. İnsanlar ne kadar da mutsuzlar. Yanlış yöne bakıyorlar oysa.

Bir zamanlar ben de öyleydim. Ama bir zamanlar, şimdi değil. Mutlu olmayı insanlara bağlamamayı öğredim. Ağır bedeller ödemiş olsam da, pişman değilim hiçbir şeyden. Şimdiye kadar ne yaşadıysam, neleri tercih ettiysem hiçbirisinden pişmanlık duymuyorum. Hele ki “keşke” leri öldürüp gömdüğümden beri daha rahatım.

Sen gülersen her şey gülmeye başlar 🙂

Geçmişinde yaşadıklarını zaman kaybı olarak görmemelisin. Her ne yaşadıysan iyi veya kötü, hepsi kendi olgunluk hamuruna kattığın malzemelerdir. Ve kimle, kimlerle neler yaşadıysan ve de yaşıyorsan “teşekkür” et yaşanmışlıklara ve yaşanıyor olanlara. Çok insan tanıyabilirsin ama hayatına herkesi katma. Sana negatif enerji verenleri asla ama asla hayatına katma. Pozitif insanlardan uzaklaşma, onların enerjilerinden de faydalan. Az ve öz insan olsun hayatında. Ne kadar çok insan, o kadar çok baş ağrısı getirir sana.

 

İtiraf etmeliyim, hayatımda üç beş insanın varlığı, gücüme güç katıyor. Daha da umutlanıyorum geleceğe yönelik. Daha bir sıkı tutunuyorum hayata. Yaşamaktan duyduğum mutluluğun tadı gerçekten bir başkaymış. Emin olun sizin mutluluğunuz ve enerjiniz çevrenize de yansıyacaktır. Tebessüm edin ne olursa olsun. Çünkü gülümsemek bulaşıcıdır. Sanırım bulaşıcı olup bana da bulaşmasın demeyecekleri tek şeydir gülümsemek insanların.

 

İnsan bir evse; yüz penceresi, tebessümde o penceredeki ışıktır.

-Boccaccio

 

Bir düşünün, insan ne zaman gülümser? Mutlu olduğu zamanlarda, güzel şeyler yaşadığında/olduğunda. Öyleyse üzgün olduğunuz zamanlarda da gülümsemeyi bırakmayın, devam edin gülümsemeye. Çünkü insan beyni, gülümsemeyi mutlu ve güzel şeyler olduğu zamana koşullanmıştır. Siz üzgün olduğunuz anlarda da gülümsediğiniz zaman beyniniz şunu diyecektir; ben güzel şeyler olduğunda gülümsüyordum, yine gülümsüyorsam demek ki iyi şeyler oluyor. Yani beynimizi kandırıyoruz bu noktada. Deneyin, faydasını göreceksiniz. Zaten kimse çevresinde asık ve somut bir surat görmeyi istemez. İstenmeyen bir yüz olmak isteyen var mı? Ben istemem, sizi bilemiyorum.

Unutmadan…

Gülümsemek için 17, somurtmak için 43 kas kasılmalı. Yani somurtmak bizleri daha çok yoruyor.

Yine de siz bilirsiniz 🙂